.

.

Ретки-Т Автентични Антички Египетски Сет од 4 Faience 'Синовите на Хорус' Амајлии Музеј Екранот

Ретки-Т Автентични Антички Египетски Сет од 4 Faience 'Синовите на Хорус' Амајлии Музеј Екранот

Мислење на купувачите:

DEN 10367.76
Износ
Залиха

— Амајлија Димензии(секој) : 1/4"L x 3/4"W x 2 7/8"Х — Амајлија Димензии со Дисплеј : 6.25'W x 4.5'H. — Автентичен и вистински Артефакт. — Бидејќи секое парче е вистински и единствен, тоа може многу малку да се разликуваат од сликите прикажани. — Заштитени во Отстранлив Обичај Музеј Квалитет Plexiglass екранот.Овој обичај музеј екранот покажа апсолутна ремек-дело, Автентичен Комплетен Сет од 4 Faience 'Синовите на Хорус' Амајлии кои датираат од Ptolemaic Период 332-30 B. C. Синови На Хорус биле Богови На Кардиналот Компас Поени.Секој бог беше одговорен за заштита на посебен орган во текот на mummification процес, и е самиот заштитени со придружник божица.Тие беа : Hapy, На Baboon-на Чело Бог претставуваат Север, кои се заштитени на белите дробови и беше заштитен со Божицата Nephthys.Hapy често Се користи interchangeably со Бог Hapy, иако тие се всушност различни Богови.Duamutef, На Jackal-на Чело Бог претставуваат Исток, кои се заштитени желудникот и беше заштитен со Божицата Neith.Imsety, Човековите-на Чело Бог претставуваат на Југот, кои се заштитени на црниот дроб и беше заштитен со Божицата Изида.Qebehsenuef, Сокол-на Чело Бог претставуваат на Запад, кои се заштитени цревата и беше заштитен со Божицата Serqet.Пирс за прилог, Мрежи изработени од лежиште-работа стана луксузен модерен функција на mummy wrappings во Доцниот Период.Амајлии формираат дел од лежиште-работа шема и служи за заштита на mummy преку нивните магични својства.Овие Синови на Хорус статуи се пофини примери за такви амајлии.Уникатен и еден-на-еден вид, ќе ја добиете точната парче прикажани во фотографии, заштитени под plexiglass во сопствен музеј на екранот за да се задржи во потрага приштина, обезбедување на заштита на вашата инвестиција, а што ќе ви овозможи целосно да го цениме ова парче на изборот античката историја.Кориснички дескриптивната метален плакета, во прилог на детални завршувањето, да додадете елегантен, галерија за квалитет изглед.Заврши со сертификат за автентичност, оваа круна скапоцен камен на било која збирка е инвестиција која само ќе се подобри со возраста.

Декларирани својства

Најдобри предлози